ציורי קיר לבתי ספר

קירות לבנים ומשעממים, לוחות שעם ועליהם ציורים משיעור הציור, שרשראות מנייר "קרפ" מודבקות בכל עבר. נזכרתם בבית ספר? בתי ספר, נוטים להתעצב לא פעם בחוסר טעם משווע, והאבסורד הוא, שילדינו חשופים לכך רוב שעות הערות שלהם. יש חשיבות רבה, לעיצוב מרחבי הלמידה של ילדינו. מחקרים שנעשו בנושא זה, מראים שסביבת הלימודים, ככל שתהיה מעוצבת, מגרה ורוויה באומנות איכותית, כך תעניק לילדינו, אווירה נוחה ורגועה יותר בלימודים ובנוסף, תשפיע על פיתוח הדמיון, תפיסת המרחב של ילדינו ותעזור להתפתחות הקוגניטיבית.

ככל שנחשוף את ילדינו לאומנות בגיל צעיר יותר, כך נעודד אצלם, את יצר החשיבה והסקרנות. יחד עם זאת, נחשוף אותם לערכים חדשים, דעות שונות, ומעל הכל, נלמד אותם על תרבות והיסטוריה שהם חלק אינטגרלי, מכל יצירת אומנות באשר היא. לימוד דרך האומנות, היא דרך שונה ומרעננת לילדינו, בנוסך כמובן ללימוד בדרכים המקובלות, שהם לימוד על ידי דו-שיח עם המורה, קריאה או אפילו לימוד חוויתי. כמו כן, חשיפה לאומנות מדרבנת סבלנות. דהיינו, להתבוננות ביצירת אומנות, זמן משלה, חוקרים את היצירה, נכנסים לפרטים הקטנים ביותר, ומעבדים את הכל לסצנה אחת גדולה. תהליך זה לוקח בין עשרות שניות לדקות וזה כאמור, תורם רבות לאפקט הסבלנות.

כמו החשיפה לאומנות שתורמת רבות לילד, ההתעסקות עם החומר אף היא, חשובה לא פחות. בין אם זה ציור, פיסול או רישום. במהלך ציורי קיר לבית הספר, ניתן לשלב את הילדים במלאכת היצירה, ותוך כדי העבודה, הם מקבלים טיפים וכמובן נענים לשאלותיהם בכל הקשור לטכניקות הציור, תפיסת מרחב נכונה, פרספקטיבה ופרופורציות נכונות. זהו מסע חוויתי של תרבות וצבע, התורם רבות לילדנו גם באספקט המעשי וגם כמובן, באספקט הרוחני. שילוב הילדים בזמן הלימודים, זו אופציה אחת. השנייה היא, שניתן לצייר את ציור הקיר בשעות אחה"צ, כאשר הביה"ס נסגר וזאת, כדי למנוע הפרעה במהלך יום הלימודים המסודר.

עוד נתבך חשוב שדורש חשיבה משותפת, הוא מציאת נושאי הציור. כידוע לכולנו, ביה"ס זהו גוף מחנך, תכניו חשופים לעיני התלמידים במשך כל שעות היום, אם זה בספרים, בחצר הביה"ס או על הקירות. כל תקופה, מחליטה הנהלת הביה"ס להתרכז בנושא מרכזי, כגון, שנה "ירוקה", העוסקת באיכות הסביבה או שנת "זהירות בדרכים", שנה שבה רוב תכניו של ביה"ס, ינותבו למניעת תאונות באשר הם. לכן ציור הקיר, שיתרונו הגדול הוא שהעברת המסרים דרכו היא חזקה ואגרסיבית, יכול לתרום רבות בהעברת תכנים אלו.